valtozasok az egeszsegugybenNem állnak a változások az egészségügyben 2015-2016 évben sem, ugyanis ez a terület egyike azoknak a létfontosságú területeknek, amelyek sürgős intézkedésre szorulnak. A magyar egészségügy helyzete mindenki előtt ismert. Van, aki a saját bőrén tapasztalta meg, hogy hol is tart ma, a magyar gyógyellátás, van, aki a televízióból, rádióból, illetve egyéb médiákból. A két legnagyobb problémát az egészségügy alulfinanszírozottsága, és az egészségügyi dolgozók elvándorlása okozza. A kormány keresi a megoldást a kialakult problémákra, de eddig úgy tűnik zsákutcába jutott, és a helyzet nem hogy javulna, hanem még tovább romlik. Nézzük is meg, hogy melyek lesznek a változások az egészségügyben 2015-2016 évben.

Kezdjük azzal, hogy 2015. március 1-től nagy változások fognak történni az egészségügyi rendszer háttérintézményeiben. Ez elsősorban összevonásokat fog jelenteni. Példának okáért meg alakul az Országos Közegészségügyi Központ, amelybe beintegrálódik az Országos Kémiai Biztonsági Intézet, az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet, valamint az Országos Környezetegészségügyi Intézet is.  Szintén újdonság lesz a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet létrejötte, amely két másik intézmény összeolvadásából jön létre. Meg kell még említeni az Állami Egészségügyi Ellátó Központot, amely szintén több más intézmény integrációjának az eredményeképpen alakult, többek között ide tartozik a Országos Vérellátó Szolgálat. Végül meg kell még említenünk két másik új intézmény megalakulását is, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet, és az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központot.

Azon már nem is szabad meglepődnünk, hogy ez a sok integrálás, beolvadás, elbocsátásokkal fog járni, ami nem csak az adminisztratív, és fizikai munkát végzőket fogja érinteni várhatóan, hanem az orvosokat, és ápolókat is. Az előzetes számítások szerint, akár 8-10 000 fő elbocsátására is sor kerülhet országosan. Most pedig foglaljuk röviden össze a várható változásokat. A kormány célja, hogy megyénként csak egy fő kórház maradjon, az összes többi intézmény ezeknek lennének a fiókintézményei. Természetesen ez a kórház kapná a legtöbb pénz is, az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól. Továbbá minden egészségügyi intézményben előtérbe kerültek a takarékossági elvárások, ugyanis a kormány nem emeli az egyes ellátások utáni összegeket. A pénzek elosztása a lakosság száma alapján fog történni. Amennyiben nem jön ki a pénzből a kórház, akkor kénytelen lesz összevonni, illetve megszüntetni egyes osztályokat, illetve lemondani olyan tevékenységekről, amelyeknek az elvégzésére nem képes.

Budapesten 6 vezető intézmény lesz, amelyek 24 órás ellátást fognak biztosítani. Ezek a következők lesznek: a Honvédkórház, a Semmelweis Egyetem, a Szent István-, a Péterfy-, az Uzsoki-, valamint a Szent János- vagy a Szent Imre kórház. Ennek a felállásnak köszönhetően megszűnne az, a rossz gyakorlat, hogy mindig más kórházba viszik a beteget, attól függően, hogy melyik az, amelyik éppen ügyeletes. A jövőben minden beteget automatikusan a területileg illetékes kórházba szállítják majd. Ez jó a betegnek is, és jó a mentőszolgálatnak is. A kormány másik fontos célja az átalakításokkal, hogy konszolidálja a kórházak adósságát, és a jövőben, minden kórház adósságmentesen működhessen, illetve működjön. Ugyanis ez elvárás lesz a kórházigazgatók felé. Úgy kell gazdálkodniuk, hogy a kapott forrásokból megoldható legyen az adósság elkerülése, illetve mindemellett a megfelelő szintű kórházi ellátás is.  

Továbbá célja a kormánynak, hogy csak azok a betegek kaphassanak kórházi ellátást, akik ténylegesen rászorulnak, azaz akit el lehet látni egy napos sebészet keretében, illetve a betegség kezelése megoldható háziorvosok, és a szakrendelők által, azok ne is jussanak el a kórházig. Ezzel szeretnék csökkenteni a kórházak túlterheltségét. Természetesen ezeknek a céloknak a megvalósítása rengeteg munkát kíván még. Meg kell erősíteni a járóbeteg ellátást, a háziorvosi szolgálatokat, az otthoni betegápolás lehetőségét kiterjeszteni, és még folytathatnánk. Egy biztos, hogy az egészségügy átalakítás még hosszú évekig fog komoly feladatokat adni az érintetteknek.    


Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás