munkara kepes allapotban lenniValószínűleg mindenki tudja- legalább nagy vonalakban-, hogy mit jelent munkára képes állapotban lenni. Bár az elmúlt évekbe sok más törvényhez, jogszabályhoz hasonlóan, változott a Munka Törvénykönyve is, mely sok módosítást léptetett életbe, amelyeket már talán kevesebben ismernek. Azoknak a jogszabályoknak, törvényeknek az ismerete, amelyek ránk, munkavállalókra vonatkoznak, fontos lenne, hogy ismerjük, ugyanis komoly érdekeink fűződnek hozzá. A törvények nem ismerete, nem veszi le rólunk a felelősséget, azaz ezzel az érvvel nem védekezhetünk adott esetben. Sok dolgozónak keletkezett kisebb-nagy kára azért, mert nem volt tisztában sem a jogaival, sem a kötelességeivel. Nézzük meg ezért most azt, hogy mit jelent munkaképes állapotban lenni. 

A Munka Törvénykönyve részletesen kitér, mind a munkavállalók, mind a munkáltatók jogaira, és kötelességeire. A munkaképes állapotban való megjelenés, elsősorban jelenti azt, hogy időben jelentkezik a dolgozó a munkavégzés elkezdésére, illetve azt is, hogy ott jelentkezik a munkára, ahol a munkáltató azt előírta. Ugyanakkor meg kell említeni azt is, hogy a munkahelyen való megjelenésnek, van még egy fontos kritériuma, mégpedig az, hogy olyan ruházatban, illetve felszerelésben kell megjelennie a dolgozónak, amelyet a biztonságos munkavégzés megkövetel, azaz szigorúan be kell tartani a munkavédelmi, és egészségvédelmi szabályokat.

Ehhez kapcsolódóan természetesen meg kell említeni a munkáltató kötelességeit is erre vonatkozóan. A munkáltató kötelessége biztosítani azokat a feltételeket, amelyek a biztonságos munkavégzéshez szükségesek (egyéni védőfelszerelés, megfelelő eszközök, szerszámok, gépek, stb.). A munkáltató felelőssége az is, hogy meggyőződjön arról, hogy a munkavállaló egészségi állapota megfelelő-e, az adott munka elvégzésére, illetve, hogy a dolgozó rendelkezik-e, a biztonságos munkavégzéshez szükséges szaktudással. A munkáltatónak joga, és kötelessége ellenőrizni, hogy a munkavállaló betartja-e a biztonsági előírásokat, illetve, hogy a munkavégzéshez megfelelő ruházattal, védőfelszereléssel rendelkezik-e.

Természetesen az sem mindegy, hogy a munkavállaló milyen munkakörben dolgozik, hiszen nem mindegy, hogy valaki pilóta, vagy adott esetben közmunkás. Nyilvánvaló, hogy egyik munkát csak úgy lehet rendese, előírásszerűen elvégezni, ha maximálisan koncentrálni képes a munkájára, és mind fizikailag, mind mentálisan fel van rá készülve, míg a másikat, akár másnaposan is el lehet végezni. Tehát munkakörönként változhatnak a munkáltatóval szemben támasztott követelmények, így többek között a leggyakoribb, az alkoholtilalom, és a munkaképességet negatívan befolyásoló egyéb anyagok bevitele (kábítószer, erős gyógyszerek). Természetesen a munkáltatók joga van ezeket ellenőrizni is, mely jogával nem élhet vissza (drogteszt, szondáztatás). A munkáltató köteles a törvényben előírt pihenőidőt is biztosítani a munkavállalónak, mert csak így várhatja el, hogy a munkavállaló kipihent, munkavégzésre alkalmas állapotban jelentkezzen a napi munkavégzésre.

Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment}

  
Ezt már olvasta?Bezárás