gyesrol visszaterok bejelenteseHogyan történik a gyesről visszatérők bejelentése 2015-2016 folyamán? Fontos a kérdés tisztázása, ugyanis számtalan változás történt a 2008-as válság óta, amelyek közül több is érinti a gyest. A kormány alapvető célja, hogy a magyar népesség csökkenését megállítsa, mert ellenkező esetben demográfiai katasztrófa következik be, amelynek következtében mind a gazdaságban, mind a társadalomban komoly feszültségek keletkezhetnek. Ezért a kormány támogatja, biztatja a magyar családokat, a minél több gyermek vállalására. Ennek érdekében hozott a kormány olyan intézkedéseket, amelyek ennek a célnak a megvalósulását elősegítik. Elég, ha csak a családi adókedvezményre, és a gyed extrára gondolunk. Nézzük is meg ezek után, hogy a gyesről visszatérők bejelentése 2015-2016-ban hogyan is történik, illetve mit is kell róla tudni.

Bevezetőül meg kell említenünk a gyed extrát, ami kedvező lehetőségeket biztosít a gyeden, illetve gyesen lévő szülőknek. Lehetővé teszi ugyanis, hogy a jogosult szülő, amennyiben megszüli a második gyermekét is, ne essen el az első gyermek után kapott gyedtől, illetve gyestől, hanem mind a két gyermek után megkaphassa az ellátást. Magyarán dupla gyedet, illetve gyest vehet igénybe. Továbbá, amennyiben a szülő visszamegy dolgozni a gyes lejárta, azaz a gyermek 3 éves kora előtt, abban az esetben is tovább jár a gyes is, azaz megkapja a teljes havi fizetését is, és a gyes összegét is. A gyesen lévő szülő a gyermek 1 éves kora után mehet vissza a munkahelyéra dolgozni korlátozásmentesen, azaz nem csak részmunkát vállalhat. A gyes ebben az esetben a gyermek 3. életévének a betöltéséig jár.

Fontos, hogy a munkavállaló- amennyiben a gyes ideje alatt vissza szeretne térni a munkahelyére- legalább 90 nappal előre, jelezze a munkáltatója felé, hogy szeretne munkába állni. Tudni kell, hogy amennyiben a munkáltató olyan személyt foglalkoztat, aki megszakította a fizetés nélküli szabadságát, azaz visszatér gyesről, akkor a munkaadót adókedvezmény illeti meg. A foglalkoztatás első két évében, maximum 100.000 Ft-ig 0 % szociális hozzájárulási adót kell fizetnie a dolgozó után, azaz 27 % kedvezményt kap a munkáltató. A harmadik évben ugyanez a kedvezmény már csak 14,5 %.

Fontos tudnunk, hogy a munkavállalót a gyermeknevelés első 3 évében, azaz a gyes végéig felmondás elleni védelem illeti meg, azaz amennyiben a munkavállaló letölti a teljes 3 évet fizetés nélküli szabadságot, akkor köteles a munkaadó visszavenni a dolgozót, de utána lehetősége van a felmondásra, amelyet írásban meg is kell indokolnia. Amennyiben a dolgozó megszakítja a gyest, és hamarabb munkát vállal, abban az esetben megszűnik a felmondással szembeni védettsége, azaz a munkaadó felmondhat a gyes lejárta előtt. Itt is indoklási kötelezettsége van a munkáltatónak, illetve korlátok között élhet a felmondással. Ugyanis csak abban az esetben élhet a felmondás jogával, ha munkavállaló képességére, illetve a munkáltató működésére hivatkozva teszi azt.  Magyarán, ha nincs a munkáltatónál az érintett munkavállaló képességének, végzettségének, gyakorlatának megfelelő munkakör vagy az erre vonatkozó ajánlatot a munkavállaló elutasítja.


Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment} 

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás