mi a kulonbseg kozalkalmazott koztisztviseloA kérdésre, hogy „Mi a különbség a közalkalmazott és a köztisztviselő között”, a válasz nem is olyan egyszerű. Ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk határozni a kettő közötti különbséget, át kell tekinteni, az azokat szabályozó törvényeket, így a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényt, illetve a közalkalmazottakról szóló 1992. évi XXXIII. törvényt. Amennyiben megnézzük a köztisztviselők, és közalkalmazottak számát az országban, akkor egyértelműen látszik, hogy sokan érintettek a kérdés megválaszolásában. Sőt, ha hozzá vesszük azokat a polgárokat is, akik ezeken a területeken szeretnének lehelyezkedni, akkor még magasabb számot kapunk. Nézzük is meg, hogy mi a különbség a közalkalmazott és a köztisztviselő között.

Az alapvető különbség az abban van, hogy amíg a köztisztviselők olyan állami alkalmazottak, akik az állam, és az önkormányzat megbízásából közhatalmat gyakorolnak, ezzel szemben a közalkalmazottak,- akik szintén állami alkalmazásban vannak-, nem gyakorolhatnak közhatalmat. Szintén különbség, hogy a köztisztviselő, csak kinevezés útján nyerheti el a megpályázott pozíciót, míg a közalkalmazottat kollektív szerződéssel alkalmazzák. A köztisztviselők jellemzően közigazgatási szervnek minősülő szervezetnél dolgoznak, míg a közalkalmazottak éppen az ellenkezője, azaz közigazgatási szervnek nem minősülő állami, vagy helyi költségvetési szervnél vannak alkalmazásban. Ilyen területek többek között a következők:

  • egészségügyi, és szociális intézmények
  • közoktatási intézmények
  • kulturális intézmények
  • honvédség


Különbség van továbbá, a két csoport jövedelmének a megállapításában is. A köztisztviselők esetében, egy illetményalap van megállapítva, amely a munkaviszony hosszától függően felszorzásra kerül egy szorzóval, továbbá ehhez jönnek még a különféle kiegészítő tételek, mint például nyelvpótlék, illetve egyéb juttatások. Ezzel szemben a közalkalmazottak esetében a jövedelem megállapítása az un. közalkalmazotti bértábla alapján történik. Ez a bértábla fizetési osztályokra, és fizetési fokozatokra osztható. Az, hogy ki melyik osztályba kerül, azt a végzettsége határozza meg, míg a fizetési fokozatot a közalkalmazotti munkaviszonyban eltöltött évek száma befolyásolja.        

A fentiekhez tudni kell, hogy lényegében sem a köztisztviselők illetményalapja, sem a közalkalmazottak bértáblája sem változott 2008 óta. Ez alól kivételek a pedagógusok, illetve részben az egészségügyi dolgozók.


Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás