A munkáltatóknak kötelezettséggel tartoznak a munkavállalók biztonságára valamint egészségére egyaránt. Így a munkáltatóknak ezeknek megfelelve kell az elvégzendő munka helyszínét biztosítaniuk. A munkavállalónak pedig annyi kötelezettsége van ezt érintve, hogy orvosi vizsgálaton kell részt vennie, melyet a munkáltatója ír elő.
Alkalmassági vizsgálat típusok
Minden munkáltatóra valamint munkavállalóra egyaránt vonatkoznak az alkalmassági vizsgálat szabályai. Persze vannak kivételek, hiszen ez a vizsgálat nem kötelező érvényű minden területen, például akik egyszerűsített foglalkoztatásban vagy épp közfoglalkoztatásban dolgoznak, számukra ez a kötelezettség mellőzhető. Ennek a vizsgálatnak az a célja, hogy a munkavállaló számára milyen mértékű igénybevételt jelent az adott munkakörben elvégzendő tevékenység valamint hogy képes-e azt ellátni. Három típusa van az alkalmassági vizsgálatnak:
- előzetes
- időszakos
- soron kívüli alkalmassági vizsgálat.
Akkor kötelező az előzetes alkalmassági vizsgálat, ha:
- az új munkavállaló csak akkor foglalkoztatható, ha az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálaton megjelent és megfelelt
- a munkakörülmények vagy a munkahelyi tevékenység megváltozott, tehát az eddigitől eltérő megterhelést kell elvégeznie
- valaki külföldre megy dolgozni (és ez idő meghaladja a két hetet), akkor előtte, ha nehéz fizikai munkát végez. Vagy ha külföldön nagyobb megterhelést igénylő munkát fog folytatni, illetve ha a munkáltató szükségét látja a vizsgálatnak.
- a foglalkozás - egészségügyi orvosának az új munkahely megköveteli.
Az időszakos alkalmassági vizsgálat a következő esetekben kötelező, ha:
- a munkavállaló még nem töltötte be a 18. életévét
- a munkavállaló már betöltötte a rá irányult nyugdíjkorhatárt
- a munkavégzés veszéllyel és fokozott terheléssel jár.
A soron kívüli alkalmassági vizsgálat csak akkor van, ha
- valamilyen rendkívüli, előre nem várt esemény következik be.
Ha valaki nem biztosítja alkalmazottjai részére a biztonságos és egészséges munkakörnyezetet és munkavégzést, azokra munkavédelmi bírságot szabhatnak ki. Ha valaki veszélyes munkahelyen vagy veszélyes eszközökkel dolgozik. A bírság mértéke 50.000 forinttól 10.000.000 forintig terjedhet.
Munkaköri alkalmasság - terhességi vizsgálat
Egy tételes szabály azt tartalmazza, hogy a munkavállalót a munkáltató nem kötelezheti terhességi vizsgálatra valamint erről igazolás bemutatására sem. Kivételt képez ez alól, ha az alkalmasság érdekében kerülne erre sor. Továbbá kimondják azt is, hogy megkülönböztetés forrása nem lehet az anyaság. Tilos terhességi tesztet vagy épp igazolást kérni ilyen tesztről abban az esetben, mikor jelentkezik egy munkára egy nő. Kivéve akkor, ha a munka kapcsán megkövetelik a jogszabályok, mely:
- terhes vagy szoptató anyák esetében korlátozandó vagy tilos a nemzeti jogszabályok értelmében
- a gyermek vagy a nő egészségére jelentős vagy felismert kockázatot jelent.
Új aktualitások
Régebbi aktualitások
- Cafeteria változások 2016 évben - 08/01/2016 09:21
- Lényegesen fejlődött a szakorvosok ösztöndíjprogramja. - 01/01/2016 23:21
- Kikerülhető az innovációs járulék megfizetése is - 01/01/2016 18:37
- Egyéni vállalkozói tevékenység bejelentése - 29/12/2015 21:23
- Egyéni vállalkozói igazolvány igénylés menete, ára, illetéke - 26/12/2015 16:58