dolgozni munka mellettVárhatóan egyre több embert fog érdekelni, hogy, hogyan lehet dolgozni munka mellett 2015-2016 évben. Miért. Azon egyszerű, és egyben sajnálatos ok miatt, hogy egyre több olyan család van Magyarországon, ahol a főállású jövedelem nem elegendő a családfenntartás biztosítására. Ma már köztudott, hogy a 2008-as gazdasági válság után egyre gyorsuló mértékben nőtt a szegények száma. Csökkenő életszínvonal, éhező gyermekek, illetve fizetési nehézségek jellemzik a magyar családok mind nagyobb hányadát. Mindezek miatt egyre többen kényszerülnek még valami plusz munkát vállalni, amellyel előteremthetik a megélhetéshez még hiányzó összeget. Nézzük is meg ezek után, hogy mit kell tudni azzal kapcsolatban, hogy, hogyan lehet dolgozni munka mellett 2015 - 2016 évben.

A legfontosabb tudni való, hogy törvény nem gátolja azt, hogy valaki a pihenőidejében munkát végezzen. A munkaadókat kötelezi az előírt pihenőidő kiadására, de azt nem írja elő, hogy azt a munkavállaló hogyan használja fel. Mindezek ellenére hasznos, ha mielőtt aláírjuk a munkaszerződést, tisztázzuk, hogy a munkáltatónak nincs-e kifogása mellékállás vállalása ellen, illetve azzal kapcsolatban milyen elvárásai vannak. Nem kizárt ugyanis, hogy van olyan munkahely, munkakör, amely mellett nem engedélyezi a munkaadó más munka végzését. Ezt pedig jó még a legelején tisztázni. Ugyanakkor mégis van olyan kötelezettsége a munkavállalónak, amelyet teljesítenie kell abban az esetben, ha a főállása mellett mellékállást, vállal, illetve egyéb más munkatevékenységet folytat. Ez pedig nem más, mit hogy bejelentési kötelezettsége áll fenn a munkaadó felé.   

A munkavállaló köteles tájékoztatni a munkaadót minden olyan tényről, adatról, körülményről, illetve minden olyan változásról, amely a munkaviszony létesítése, valamint a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges. A munkavállaló nem vállalhat olyan plusz munkát, illetve nem végezhet olyan tevékenységet, amely sértené a munkaadó jogos gazdasági érdekeit. Nem adhatja tovább, illetve nem használhatja fel máshol, azokat az információkat, amelyeket a munkahelyén szerzett, illetve jutott hozzá. Itt gondoljunk elsősorban az üzleti titokként kezelt adatokra, információkra.

Azt tudni kell, hogy amennyiben megszűnik a dolgozó munkaviszony egy adott cégnél, a cégnek joga van, maximum 2 évre kötelezze a volt dolgozóját arra, hogy kerüljön minden olyan magatartást, amely veszélyezteti a munkaadó jogos gazdasági érdekeit. Így, indokolt esetben azt is megtilthatja a volt dolgozójának, hogy bizonyos ideig elhelyezkedjen az adott gazdasági területen, hasonló tevékenységet végző vállalatnál, azaz a konkurenciánál. Főként igaz ez a magasabb, azaz vezető beosztású dolgozók esetében. Rájuk, ugyanis jóval szigorúbb feltételek vonatkoznak, ami érthető is, hiszen a vezetők olyan adatok, tudás, ismeretek birtokában vannak, amelyekkel való esetleges visszaélés akár tönkre is teheti az adott céget. Ne felejtsük el, hogy attól függően, hogy melyik módját választjuk a plusz munkavégzésnek, változhatnak a ránk vonatkozó adó- és járulékfizetési szabályok. Fontos tehát, hogy mielőtt plusz munkát vállalunk beszerezzünk minden olyan információt, amely azzal összefüggően érinthet minket, nehogy kellemetlen meglepetés érjen minket.

Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás