mikor hetelyosul a vezeto tisztsegviseloi lemondasAz, hogy mikor hatályosul a vezető tisztségviselő lemondás, elsősorban a társas gazdasági társaságokat érinti. Ez nem is véletlen, hiszen a társas vállalkozások működése, méretüknél fogva is, komolyabb szabályozást, és nagyobb odafigyelést kíván a hatóságok részéről is. Egy társas vállalkozás megalapítása viszonylag egyszerű feladat, annál inkább nehezebb, és nagyobb odafigyelést igényel a benne folyó munkavégzés, illetve a működéssel kapcsolatos szabályok, jogszabályok, törvények, illetve rendeletek betartása. Már csak azért is, mert a szabályok be nem tartása súlyos büntetést vonhat maga után. Fontos ezért, hogy megoldott legyen a vállalkozás, gazdasági szervezet szabályszerű működtetése. Most azt a kérdést vizsgáljuk meg, hogy mikor hatályosul a vezető tisztségviselői lemondás.

Mi történik, amikor egy igazgatósági tag lemond? Először is írásban benyújtja a lemondását, amely a bejelentés napján lép érvénybe. Kell-e ilyen esetben a társaságnak változásbejegyzői kérelmet benyújtani a Cégbírósághoz? Ezzel kapcsolatban azt kell tudni, hogy az igazgatósági tagokat nem kötelező szerepeltetni az alapszabályba, ami azt jelenti, hogy ebben az esetben, a későbbiekben a tagokban bekövetkező változásokat sem kell benne átvezetni, azaz nem kell változásbejegyzés kérelmet sem benyújtani. Abban az esetben azonban, ha a társaság szerepeltette az igazgatósági tagok listáját az alapszabályban, abban az esetben a bekövetkező változásokat át kell vezettetni az alapszabályban is.

Hasonló eset történt 2014-ben, amikor egy gazdasági társaságnál az egyik igazgatósági tag lemondott. Ez a társaság szerepeltette az alapszabályában az igazgatósági tagok kistáját, ezért kérnie kellett a cégbíróságit az adatok módosítására. A társaság benyújtotta az ezzel kapcsolatos kérelmet, de csak a lemondó nyilatkozatot csatolta hozzá. A bíróság a kérelmet visszadobta, és hiánypótlásra szólította fel a társaságit. Ugyanis ahhoz, hogy az igazgatósági tag kitörlésre kerüljön az alapszabályból, ahhoz szükséges a lemondást elfogadó határozat, továbbá az alapszabály módosítás, melyeket szintén csatolni kell a változásbejegyzési kérelemhez.     

A bírói végzés ellen a társaság fellebbezést nyújtott be, amelyben hivatkozott több, a Fővárosi Bíróság, illetve Fővárosi Ítélőtábla által hasonló ügyekben meghozott döntésére. A társaság azzal védte meg az igazát, hogy a létesítő okiratában az szerepel, hogy a társaságnál minimum 3 főből, maximum 11 főből áll az igazgatóság. Mivel az említett igazgatósági tag lemondásával együtt is megfelelő az igazgatóság létszáma- 5 fő-, így a lemondás hatályosult.

Általánosságban azt tudni kell, hogy az igazgatósági tagnak joga van lemondani a tisztségéről, de figyelembe kell venni, hogy a társaság működőképessége nem kerül-e veszélybe annak következményeként. Amennyiben igen, akkor a lemondás nem lép azonnal hatályba, hanem maximum 60 napig még folytatnia kell az igazgatósági tagnak a munkát a társaságnál, amely idő alatt a társaság gondoskodik a pótlásáról. Természetesen, amennyiben a pótlás rövidebb idő alatt megoldódik, abban az esetben nem kell a 60 napot megvárni a lemondás hatálybaléptetésével. A vezető tisztségviselők nevét, a törvény alapján, csak az alapításkor kötelező megadni, illetve befoglalni az alapító okiratba. Mindezek alapján a fenti esetben a Fővárosi Ítélőtábla a társaságnak adott igazat, és a hatálytalanította az elsőfokú bíróság elutasító végzését.


Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}
      

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás