azonnali hatalyu rendkivuli felmondasAz azonnali hatályú rendkívüli felmondás okai, indoklása szerencsére nem érint túl sok dolgozót, de ennek ellenére nem árt, ha az ember tisztában van azzal, hogy egy ilyen eset előfordulásánál melyek a jogai, és kötelességei. A gazdasági válság egyik legsúlyosabb következménye a munkanélküliség jelentős megugrása volt, amely családok százezreit hozta nagyon nehéz helyzetbe. Természetesen az állam is érintett volt a dologban, hiszen a munkanélküliek segélyezése, támogatása számára is jelentős terhet jelentett, és jelent még jelenleg is. Egyik ilyen támogatási forma a közmunka rendszer, amelynek a célja, hogy az munkanélküliek visszataláljanak a munkaerőpiacra, de ameddig az megtörténik, addig is ne segélyekből éljenek, hanem dolgozzanak, és jövedelmet kapjanak a munkájuk után. Ismerkedjünk meg ezek után azzal, hogy melyek is, az azonnali hatályú rendkívüli felmondás okai, indoklása.

Alaphelyzetben egy munkahely megszűnhet közös megegyezéssel, felmondással, és azonnali felmondással. Jellemzően a megszűntetés okának az indoklásból világosan ki kell derülnie. Vannak esetek, amikor a munkaadó nem élhet a felmondás lehetőségével, mert a dolgozót törvény védi. Gondoljunk csak a gyesről visszatérni szándékozó anyukára, vagy a várandóság, illetve a szülési szabadság időszakára. Egyes esetekben a dolgozót végkielégítés illeti meg. A munkavállaló köteles alaphelyzetben letölteni a felmondási időt, amelynek mértéke függ, az adott munkahelyen eltöltött időszak hosszától. Teljes részletességgel tájékozódhatunk ezekről a dolgokról a Munka Törvénykönyvéből.

Térjünk most azonban rá a címben szereplő esetre. Az azonnali hatályú felmondás lehetőségével egyaránt élhet a munkaadó is, és a munkavállaló is. Ennek feltétele, hogy valamelyik fél, a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan, vagy súlyos gondatlanságból megszegje, illetve egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a további munkavégzést lehetetlenné teszi. Az azonnali hatályú felmondás jogával időileg korlátozottan lehet élni. Ez azt jelenti, hogy a felmondás alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon, de maximum 1 éven belül lehet vele élni, kivéve akkor, ha a dolgozó bűncselekményt követet el, ugyanis abban az esetben, a büntethetőség elévüléséig is lehet élni ezzel a joggal. Azonnali hatályú felmondás esetén nem illeti meg végkielégítés a dolgozót, amennyiben az ő kötelezettségszegése, vagy súlyos gondatlansága miatt kerül rá sor. Más esetekben a munkáltató köteles végkielégítést fizetni, illetve a munkavégzés alól való felmentés idejére a távolléti díjat. Ugyanakkor indoklás nélkül megszüntethető a munkaviszony azonnali hatályú felmondással is, a próbaidő alatt, illetve amennyiben a dolgozó alkalmazása határozott időre történt.   


Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás