atlagfizetes alakulasaMindenki azt szeretné, hogy az átlagfizetés 2015-2016 folyamán növekedjen, és ha lehet, ezt úgy tegye, hogy a növekedést ne a legjobban keresők jövedelmének a további nagyarányú növekedése okozza, hanem a kisjövedelműek fizetésének a jelentősebb emelkedése. A 2008-as gazdasági válság nagymértékben megtépázta a magyar gazdaságot. Egyformán negatívan érintette a gazdasági élet szereplőit, a központi költségvetést, és a lakosság életszínvonalát. A helyreállás nagyon lassan haladt, illetve halad jelenleg is, ugyanis a magyar gazdaság nagymértékben függ a külföldi, első sorban a német gazdaságtól. A belső fogyasztás növekedése önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a gazdaság teljesítményét jelentősebben megemelje. Főként azért sem, mert ráadásul a belső fogyasztás is nagyot zuhant, és még jelenleg sem éri el a válság előtti szintet. Mire számíthatunk az átlagfizetés 2015-2016. évi alakulásánál? Megmondjuk.

Azt tudni kell, hogy a KSH állapítja meg, és teszi közzé, az aktuális átlagjövedelmet. Az adatok forrása, amelyekkel dolgoznak a KSH-ban, az intézményi havi munkaügy-statisztikai jelentés. Az adatokat, a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások, a költségvetési intézmények, és a kijelölt nonprofit szervezetek dolgozóinak a jövedelmének a változásai befolyásolják, illetve ők azok, akik a megfigyelési körbe tartoznak. Az adatok feldolgozásánál csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak jövedelme kerül feldolgozásra. A KSH havonta kiad egy gyorsjelentést az átlagjövedelem változásáról. Az aktuális időszak változásait, az előző évi hasonló időszak átlagjövedelmével vetik össze, és ahhoz képest mutatják ki a változást. Egy példában ez így hangzik: Az előző év hasonló időszakához képest az átlagkeresetek 3,5 %-kal nőttek.

A tapasztalatok, illetve a statisztikák azt mutatják, az elmúlt éveket áttekintve, hogy az éves átlagjövedelem folyamatosan emelkedik. Például a 2015. januári átlagjövedelem, a 2014. januári bázisidőszakhoz képest 4,1 %-kal nőtt. A 2015. január-február időszakban az átlagkereset elérte a bruttó 235.100 Ft-ot. A gazdasági folyamatokat tekintve, amely lassú javulást mutatnak, elvárható, hogy mind a 2015-ös év még hátra lévő hónapjaiban, mind 2016-ban tovább fog növekedni az átlagjövedelem. Amennyiben megnézzük a jövedelmek alakulását a különböző szférákban 2015 első két hónapjában, akkor a következőt tapasztalhatjuk:

  • vállalkozói szférában az átlagjövedelem: 249.800 Ft
  • költségvetési szférában az átlagjövedelem: 207.000 Ft
  • nonprofit szervezetek dolgozóinak átlagjövedelme: 213.300 Ft
  • nemzetgazdaság összesen: 235.100 Ft   


Előre láthatóan ezek az arányok az egyes szférák között 2015-2016 folyamán is meg fognak maradni.


Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás