foallasu anyasagA főállású anyaság 2015-2016 folyamán is fontos támogatás lesz azoknak a számára, akik otthon szeretnének maradni a gyermekeikkel. A családok megerősítése, a gyermekvállalási kedv felélesztése nagyon fontos feladata a kormánynak, ugyanis egyre komolyabb veszélyt jelent a társadalom elöregedése, illetve a népesség fogyása. A központi költségvetésnek egyre nagyobb terhet jelent a nagyszámú nyugdíjas nyugdíjának a finanszírozása. A negatív folyamatok ellenkező előjelűvé fordítása több összehangolt lépést kíván meg, a mindenkori kormányoktól. A főállású anyaág fontos eleme annak a folyamatnak, amelynek a célja a gyermek centrikus családi modell visszaállítása. A főállású anyaság 2015-2016-ban a következő szabályok alapján igényelhető. Külön kiemelve a gyet mellett végezhető munka szabályait.

Gyermeknevelési támogatást, a szülő, illetve a gyám abban az esetben igényelhet, ha 3, vagy több gyermeket nevel saját háztartásában. A támogatás a legkisebb gyermek 3. életévének a betöltésétől igényelhető, a 8. életévének a betöltéséig. A támogatás megszűnik abban az esetben is, ha a legidősebb gyermek betölti a 18. életévét. Az igénylést a lakhely szerinti Magyar Államkincstár megyei igazgatóságán kell benyújtani. Az igényléshez csatolni kell a gyermekek születési anyakönyvi kivonatát, illetve egyes esetekben a gyámsági határozatot, illetve nevelőszülő igénylése esetén, az arról szóló megállapodást.

A gyermeknevelési támogatás összege évek óta nem változott, ugyanis annak összege a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegéhez van kötve, ami 2008 óta nem változott. Önmagában a támogatás nem alkalmas arra, hogy pótolja a kieső jövedelmet, ezért döntenek sokan úgy, hogy előbb visszatérnek a munkába. A gyermeknevelési támogatás összege 2015-ben 28.500 Ft, ugyanis ennyi a legkisebb öregségi nyugdíj mértéke is. Várhatóan nem lesz változás 2016-ban sem. Még ez a kis összeg sem jár abban az esetben, ha az igénylő már részesül valamilyen rendszeres pénzbeli ellátásban.

A gyet melletti munkavégzést is szigorúan szabályozza a törvény. A törvény szerint a gyeten lévő szülő vállalhat munkát, de annak mértéke nem haladhatja meg, a heti 30 órát. Kivéve azt az esetet, amikor a munkavégzés helye az otthona. A gyet időtartama nem számít munkaviszonynak, ugyanakkor a nyugdíj szempontjából szolgálati időnek minősül.


Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás