adovaltozasokMár az év elejétől alaposan megváltoznak egyes adózási szabályok, vannak melyekről már lehetett hallani, de lesznek még meglepetések is. Fontos, hogy a változásokat illetően mindegyik érintett fél maximálisan felkészült legyen, mert így könnyedén elkerülhetőek a meglepetések. Lássuk, melyek a várható adóváltozások - így kezdjük a 2015-ös évet!

ÁFA és adózási rend - Úgy tűnik, 2015.01.01-től kezdődően a jogszabály értelmében havi áfa bevallásra lesznek kötelezettek az újonnan induló vállalkozások, melynek hátterében az áll, hogy minimálisra csökkenjenek az adócsalások. Jelenleg az új cégek negyedéves bevallásra kötelezettek, de jövőre a havi bevallás keretében minden tárgyhónapot követő 20.-ig be kell nyújtani az adóbevallást a NAV felé. Újfent élni fog az áfa-törvény keretében az a szabály, hogy az időszakos elszámolású – tehát folyamatos szolgáltatást végzők esetében az elszámolási időszak utolsó napja nem a fizetési határidő lesz, hanem az időszak utolsó napjának a teljesítés időpontját tekintik a jövő évtől. Kivételt képezhetnek majd azok a helyzetek, amikor korábbi dátumú a számla kibocsátása, illetve a fizetési esedékesség dátuma, mint az időszak utolsó napja, ebben az esetben a teljesítési időpont megegyezik a számla kibocsátásnak napjával, valamint az ezen körbe nem sorolható esetek, amikor is a fizetési esedékesség dátuma későbbi időpontra esik, mint az időszak utolsó napjának dátuma, ilyenkor a teljesítési időpont megegyezik a fizetési határidő esedékességével, vagy lehet az időszak utolsó napjától számított 30. nap. Ezek az új szabályok nem egyszerre kerülnek bevezetésre, hanem lépcsősen, szakaszosan, ennek tükrében az új törvény hatálya alá soroltak lesznek 2015.07.01.-től a könyvvizsgálói, adótanácsadói és könyvviteli szolgáltatások, majd 2016-tól számítva minden egyéb szolgáltatás is.

KATA: A KATÁ-ból való kizárás egyik oka, ha valakinek több, mint százezer forintos adóhátraléka keletkezik. Ennek vizsgálata azonban a jövőben csak az adott év utolsó napján lesz elvégezve, szemben a jelenlegi negyedéves felülvizsgálatok helyett.

KIVA: A KIVÁ-soknak ezentúl csupán negyedéves előlegbevallást kell majd benyújtaniuk és ugyan ebben az időpontban kerül sor az 500 millió forintos árbevétel felső határának vizsgálatára is.

Személyi jövedelemadó: Jócskán csökkenti az új szabályozás a béren kívüli juttatásokat, illetve azok egy évre juttatható értékhatárát tekintve, ugyanis az ötszázezer forintos értékhatár lezuhan kétszázezerre. Az adott egy év viszonylatában a kétszázezer forintig nyújtható juttatások közterhe nem módosul, ez után is a juttatás értékétől függően annak 1,9 szerese után kell megfizetni a 16 százalék személyi jövedelemadót, és a 14 százalék egészségügyi hozzájárulást, vagyis összesen 35,7 százalék közterhet.

Abban az esetben, amikor csakis SZÉP kártyára utalt támogatást nyújt a munkaadó, a kedvezményesen adható rekreációs összeg ezt követően is négyszázötven ezer forint. Érdemes arra ügyelni, hogy lehetséges összekombinálni a két juttatási formát, vagyis a SZÉP kártyára utalható 250 ezer forint, e mellett adható béren kívüli juttatás 200 ezer forint értékig, ekkor nem változik az idén érvényben lévő kedvezőbb adóteher.

Egészségügyi szolgáltatási járulék: A kiegészítő tevékenységet végző – nyugdíjas – vállalkozók 2015-től havonta 6930 forint járulékot kell megfizessenek, mely összeg idén még napi 227 forint, azaz havi 6810 forint volt.

Társasági adó: Ennél az adónemnél megszűnik a korlátlan idejű veszteségelhatárolás, mely 5 évre módosul. Ez annyit jelent, hogy az elhatárolt veszteségre felhasználható időszak nem lesz korlátlan, ami pontosan azt takarja, hogy a 2014.12.31.-ig keletkezett, de még érvényesítésre nem került elhatárolt veszteség maximum 2025.12.31.-ig terjedően használható fel úgy, hogy a jövőben is a keletkezésük sorrendjében írhatóak majd le a veszteségek.

Szociális hozzájárulási adó: A változás arra vonatkozik, hogy kisgyermekes szülőkre nézve részmunkaidő esetén nem szükséges arányosítani a kapcsolódó kedvezményeket.


Helyi adók: 2015-től a helyi önkormányzatoknak lehetőségük lesz arra, hogy a magánszemélyeket terhelően új adónemeket is bevezethessenek. Ennek két olyan feltétele van, mely korlátozást jelenthet, az új adó bevezetése nem vezethet kettős adózáshoz, tehát kizárólag olyan dologra vethetnek ki adót, amely eddig még nem volt jelen, és csak olyasmire vethető ki adó, melyet érvényben lévő törvény nem tilt.

Tranzakciós adó: A bankkártyás fizetések helyett ez után bankkártyánkként lesz kötelező megfizetni a tranzakciós adót, melynek mértéke évente egy alkalommal 800 forint, a Paypass kártyára vonatkozóan pedig 500 forint. Amikor az az eset forog fenn, hogy a kártyatulajdonos egyáltalán nem használja az év során a bankkártyáját, akkor számára nem kötelező ezt az összeget megfizetni. Az első fenti illeték megfizetésének határideje 2015.01.20.

Reklámadó: Reklámadót annak a szolgáltatást igénybe vevő félnek kell fizetnie, akinek az egy éves reklámköltsége meghaladja a harmincmillió fointot. Ez tehát annyit jelent, hogy hónapra felosztva azok a számlák, melyek reklámadó kötelezettséget vonnak maguk után nem lesznek többek, mint 2,5 millió forint, akkor a megrendelőre nézve nincs semmilyen szankció kilátásban, hiszen a 2015-ös évben a társasági adó alapjának növelése témakörben csak az lesz érintett, aki ezen szolgáltatások során harminc millió forintál több megrendelést adott le.

Ön mit szól ehhez?
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás