cegbirosagi eljarasA cégbírósági eljárás 2015-ben is kikerülhetetlen adminisztráció a gazdasági társaságok, illetve egyéni cégek számára. Természetesen, a cégbírósági eljárás nem egy folyamatot takar, hanem számtalan, a törvény által előírt kötelezettséget, feladatot. A cégbíróság feladata sokrétű, magánban foglalja többek között, a cégbejegyzést, a cégek törlését a cégnyilvántartásból, adatszolgáltatást, a cégeket érintő változások bejegyzését a cégnyilvántartásba, döntést a közhasznúvá minősítésről, stb. A cégbíróságot, mint hatóságot a bírók képviselik, ők azok, akik határozatokat hoznak, akik eljárásokat kezdeményeznek, és még folytathatnánk. A cégbíróság, mint hatóság, a munkáját illetékfizetés ellenében végzi. Röviden összefoglaljuk, hogy a cégbírósági eljárás 2015 folyamán milyen szabályozás mellett folyik.

A cégbírósági eljárást kezdeményezheti maga a hatóság, illetve a gazdasági szervezetek is. Az egyes eljárás típusoknak a menete eltérő, így azok lefolytatási határideje is. Vegyük például a cégbejegyzést. A cégbejegyzést ma már elektronikusan is, egyszerűsített eljárás keretében is lehet kérni. Ehhez nem kell más, mint egy olyan ügyvédi iroda, akinek meg van a kellő technikai háttere, és az eljárás lefolytatásához szükséges jogosítványai. Továbbá a létesítő okirat, és egyéb dokumentumok elektronikus formában, a társasági szerződés, személyi okmányok, szélhely, telephely tulajdoni lapja, végül szükség esetén „Hozzájáruló nyilatkozat”. A bejegyzés eljárási illetéke 50.000 Ft.

Természetesen az eljárási illetékek köre nagyon széles. Nézzük is meg, hogy az egyes eljárásoknak mekkora is az illeték vonzata.

  • európai részvénytársaság cégbejegyzése 600.000 Ft,
  • zártkörűen működő részvénytársaság, illetve kft cégbejegyzése 100.000 Ft,
  • közkereseti társaság, és betéti társaság cégbejegyzése 50.000 Ft,
  • egyéb jogi személy bejegyzése 100.000 Ft,
  • egyéni cég bejegyzése 30.000 Ft,
  • külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepének, illetve kereskedelmi képviseletének bejegyzése egyaránt 50.000 Ft,
  • szociális szövetkezet bejegyzése illetékmentes.


Egyszerűsített eljárás keretében történő bejegyzés esetén a fenti tételek a következő összegre módosulnak:

  • zrt és kft bejegyzése 50.000 Ft,
  • kkt és bt bejegyzése 25.000 Ft,
  • egyéni cég bejegyzése 15.000 Ft.


Továbbá, a jogutód nélkül megszűnt gazdálkodó szervezet vagyontárgyára vonatkozóan jognak vagy ténynek a törlésére irányuló nem peres eljárás bírósági illetéke 10.000 Ft. Amennyiben egy zártkörűen működő részvénytársaság ár szeretne alakulni nyilvánosan működő részvénytársasággá, akkor az eljárási illeték összeg 500.000 Ft. Cégkivonat készítésének az illetéke 5.000 Ft. A cégnyilvántartásban szereplő elektronikus okiratok elektromos formában történő, illetve annak papír alapú másolatának a megküldéséért cégiratonként 2.000 Ft az illeték. Cégbírósági, valamint a csőd- és felszámolási eljárásban hozott végzés ellenei fellebbezés illetéke 30.000 Ft, minden más esetben 7.000 Ft.

A fentiek alapján jól látható, hogy a cégbírósági eljárások illetéke 2015-ben is elég jelentős összegű, ezért mielőtt, valaki céget alapít jól teszi, ha a költségeket pontosan méri fel. Ugyanez igaz minden más cégbírósági eljárásra is.

Mondja el a véleményét nekünk itt!
{fcomment}

  
Ezt már olvasta?Bezárás