mit ellenoriznek a munkaugyi ellenorokArra a kérdésre, hogy „Mit ellenőriznek a munkaügyi felügyelők?”, minden munkáltatónak érdemes megkeresni a pontos választ, ugyanis az elmúlt években nagy arányban nőtt a munkaügyi ellenőrzések száma. Az állam egyre nagyobb hangsúlyt helyez a munkaügyi szabályok, előírások betartatására, amelynek több oka is van. Egyrészt védeni kívánják a munkavállalókat, a munkáltató visszaéléseivel szemben, másrészt csökkenteni akarja a munkaügyi csalások, szabálytalanságok számát, ugyanis a csalások következtében az államot is komoly anyagi kár éri. Elég, ha csak a feketemunkára, a zsebből való fizetésekre gondolunk. A szabálytalanságokat komoly büntetések követik, azért fontos, hogy felkészülten várják a munkaadók az ellenőrzést. Mit ellenőriznek a munkaügyi felügyelők? Utánanéztünk.

Első dolog, hogy a munkaügyi ellenőrzés váratlanul fog érkezni, azaz az ellenőröknek nincs bejelentkezési kötelezettségük. Jogosultak minden olyan vizsgálat elvégzésére, amely a hatáskörükbe tartozik. Az ellenőrzés hosszát az adott vállalat mérete, illetve az ellenőrzés mélysége dönti el. Fontos azonban tudnunk, az ellenőrzés lefolytatása, nem gátolhatja a közben ott folyó munkát. A vizsgálat típusából adódóan, a munkaügyi ellenőrzés elsősorban papírmunkából áll, azaz a papírok, szerződések, kimutatások, nyilvántartások, stb., ellenőrzéséből.

Jellemzően mit ellenőriznek az ellenőrök? Természetesen a munkaidő-nyilvántartás, a munkaszerződések, illetve a szabadság kiadások ellenőrzésére szinte minden esetben sor kerül. Továbbá a következők ellenőrzésére lehet még számítani:

-    munkaviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos kötelezettségek teljesítését
-    rendkívüli munkavégzés szabályainak a betartása
-    munkabérvédelem
-    pótlékokra vonatkozó szabályok betartás
-    külföldi állampolgárok, és kölcsönzött munkaerő alkalmazásával kapcsolatos szabályok betartása
-    munkaidő, és pihenőidő kiadása, nyilvántartás
-    A nők, a fiatalkorúak és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával kapcsolatos rendeletek, jogszabályok betartása

Jellemzően, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal előre megadja azt a célcsoportot, amelyek szinte biztos, hogy számíthatnak ellenőrzésre. Ilyen célterület lesz 2015-ben a munkaerő kölcsönzés területe, a személy- és vagyonvédelem területe, és az építőipar, illetve az ezeken a gazdasági területen tevékenykedő gazdasági szervezetek. Az ellenőrzések eredményeképpen, az esetek többségében bírság kerül kiszabásra, amelynek mértéke nagyon tág keretek között mozog. Az alsó határ 30.000 Ft, míg a felső nem kevesebb, mint 200.000.000 Ft. Érdemes ezért komolyan venni a munkaügyi szabályok betartását 2015-ben is.   


Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás