Aktualitasok hirportalEnyhítenék a pályakezdők munkanélküliségét százmilliárdokból - 220 milliárd forintnyi uniós támogatást szán a kormány 2020 -ig az uniós kezdeményezésre elindított Ifjúsági garanciaprogramból elhelyezkedésük elősegítésére. A programba eddig közel 7500 fiatalt vontak be, és több mint 1200 –an közülük már elhelyezkedtek. Az Ifjúsági garanciaprogramba 7500 fiatalt vontak be május elejéig, és közülük 1257 pályakezdőnek sikerült is a programnak köszönhetően a munkaerőpiacon elhelyezkednie és 563 fiatal képzése is megkezdődött. Ezeket az adatokat közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A közép – magyarországi régióban is nemsokára meghirdetik ezt a programot. 4200, 25 év alatti pályakezdők elhelyezkedésének támogatására 4,2 milliárd forintot szánnak. A program megvalósítására Magyarország 2014 – 2020 között különböző uniós programok részeként, összesen 220 milliárd forintot különített el, melyből legalább 180 ezer 25 év alatti fiatalnak nyújtanak segítséget, a tervek szerint.

2014 – ben a nem tanuló és nem dolgozó, 15 – 24 év közötti fiatalok száma közel 160 ezer volt. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NSZF) adatai szerint, a nyilvántartott pályakezdő álláskeresők havi átlaga 2000 – 2013 között folyamatosan nőtt a különféle segítő programok ellenére is. 26 ezerről 66 ezerre nőtt az álláskeresők száma, majd 2015 első két hónapjában ez a szám már elérte az 51 ezret is. Tovább nehezítette Európa – szerte – így Magyarországon is – a 2008 – ban kitört válsága fiatalok elhelyezkedését, mert a munkaadók inkább a tapasztalattal rendelkező embereket foglalkoztatták. Az Európai Bizottság által indított Ifjúsági garanciaprogram célja pedig az, hogy a pályakezdőket az álláskeresővé válásuktól számított hat hónapon belül álláshoz vagy képzési lehetőséghez juttassák a tagállamok.

Ebből az operatív program forrásaiból finanszírozzák a Fiatalok vállalkozóvá válását támogató pályázatot is, ami elsősorban a 18 – 25 év között álláskereső fiatalok vállalkozóvá válásához kíván nyújtani segítséget a hat kevésbé fejlett régióban. Először kiválasztják az üzleti készségfejlesztésben tapasztalt illetve megfelelő referenciákkal rendelkező szolgáltató, képző, mentoráló szervezetet, és a fiatalokat támogató hátteret is kialakítják. Második lépésben az elfogadott üzleti tervvel rendelkező, a képzési programokat eredményesen elvégző, vállalkozásukat megalapító fiatalok részesülhetnek majd maximum 3 millió forint vissza nem térítendő támogatásban – ezzel az induló költségeikhez járulnak hozzá. 10 százaléknyi önrész felmutatása a támogatás feltétele. A program tervezett keretösszege 4 milliárd forint lesz, melyből a kormány az első ütemre 1,1 milliárd forintot szán. Az első ütemre beérkezett pályázatok értékelése már véget ért, és ezek alapján választják majd ki minden régióban a mentoráló szervezeteket. Korábban a munkaadók és munkavállalók befizetéseiből gazdálkodó Nemzeti Foglalkoztatási Alapból a munkaügyi központok is adhattak ugyanekkora támogatást a munkanélküliek vállalkozásindításához, azonban a támogatás a kevéssé kihasznált foglalkoztatáspolitikai eszközök közé tartozott.

A minisztérium tájékoztatása szerint a 2020 -ig rendelkezésre álló források terhére az első programok egyikeként indította el az Ifjúsági garanciát, aminek célja, hogy a nem tanuló illetve nem dolgozó fiataloknak 6 hónapon belül a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat valamely konkrét lehetőséget kínáljon fel az elhelyezkedésre, a munkatapasztalat - szerzésre vagy épp a tanulásra. A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program kiemelt projektje részeként hat, kevésbé fejlett régióban már megkezdődött a fiatalok bevonása. A programra 2017 végéig 36 milliárd forintot különített el a kormány, amiből a tervek szerint legalább 36 ezer fiatal kaphat segítséget az elhelyezkedéshez vagy a tanuláshoz.

Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás