1 logoAz a kérdés, hogy meddig lehet valaki táppénzen, manapság egyre kevesebb dolgozót érdekel, ugyanis egyre kevesebben tehetik meg, hogy betegség esetén otthon maradjanak táppénzen. Ennek egyszerűen az, az oka, hogy a munkavállalók nem merik megkockáztatni, hogy távollétük alatt felmondjanak nekik. Sajnos, a félelmük nem alaptalan, ugyanis sok munkáltató nem tűri el, hogy a dolgozóik betegség címén otthon maradjanak, hanem azonnal leépítéssel fenyegetőznek. Mindezek ellenére, azért sokan kénytelenek mégis igénybe venni a táppénz lehetőségét, ugyanis súlyosabb betegségek esetén alkalmatlanok a munkavégzésre. Nézzük is meg, hogy meddig lehet valaki táppénzen.

Amit legelőször tisztáznunk kell, az nem más, mint hogy elválasztjuk egymástól a betegszabadság, és a táppénz fogalmát, amelyeket sokan összekevernek. A betegség első 15 napjára ugyanis betegszabadság jár, amely időre az ellátást a munkáltató fizeti. Amennyiben a betegség elhúzódik, és meghaladja a 15 napot, akkor a 16. naptól jár táppénz a munkavállalónak, amely időre az ellátást, az egészségbiztosítási pénztár fizeti. A táppénzre való jogosultság feltétele, a fennálló biztosítási jogviszony, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére való kötelezettség, és az orvos által igazolt keresőképtelenség fennállása.

A táppénz mértéke, a napi átlagkereset 50, illetve 60 %-a lehet. A táppénz mértéke függ ugyanis a biztosított időszak hosszától, illetve az esetleges kórházban történő ápolás fennállásától. Amennyiben az igénylő, a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel akkor a táppénz alapját, ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.   

Most pedig térjünk rá, a címben szereplő kérdés megválaszolására, azaz, hogy meddig lehet valaki táppénzen. Alaphelyzetben a táppénzre a munkavállaló a keresőképtelenség 16. napjától, annak igazolt fennállásáig jogosult. Természetesen a táppénz hossza is maximalizálva van, azaz évekig nem lehet igénybe venni. A törvény alapján táppénz maximálisan 1 évig vehető igénybe. Ennek feltétele, hogy a munkavállaló munkaviszonya fennáll, rendelkezik legalább 1 év folyamatos biztosított időszakkal, és végül, hogy nincs táppénz előzménye. Részletesebb információt az 1997. évi LXXXIII. a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényből tudhatunk meg.

Kérjük, mondja el véleményét!
{fcomment}

  
Ezt már olvasta?Bezárás