Aki saját gépjárművét szeretné használni a munkája során, annak nem árt tudnia, hogy a kiküldési rendelvény mikor kell. Manapság egyre többször találkozhatunk a munkaerő-piacon olyan elvárással, amely egy adott állás betöltésének feltételeként szablya meg a saját gépkocsival való rendelkezést, illetve annak a munkában való rendszeres használatát. Emiatt sokan eleve elesnek egy-egy ilyen munka megpályázásának a lehetőségétől. Ugyanakkor, aki rendelkezik is a betöltendő munka elvégzéséhez szükséges gépkocsival, még annak is igencsak meg kell fontolnia, hogy megéri-e neki a saját kocsi használata, ugyanis köztudott, hogy egy autó, ha rendszeres használják, komoly fenntartási költséget jelent. Ezért mielőtt jelentkezünk egy ilyen állásra, jól tesszük, ha előtte pontosan tudakozódunk, hogy az adott munkáltató milyen módon kíván költségtérítést nyújtani, illetve, hogy a törvény milyen lehetőséget biztosít a saját gépkocsi használatára. Nézzük is meg ezek után, hogy kiküldési rendelvény mikor kell.
A munkavállaló, amennyiben saját gépkocsiját használja hivatali célra, kiküldési rendelvény alapján is kaphat költségtérítést a munkáltatójától. Ezt a lehetőséget abban az esetben érdemes választani, amennyiben a költségtérítés mértéke nem haladja meg, a jogszabály szerint igazolás nélkül elszámolható mértéket. A jogszabályban előírt mérték 2015-ben is 9 Ft kilométerenként. Ezt nevezzük személygépkocsi-normaköltségnek. Miért érdemes ilyen esetben a kiküldési rendelvényes költségtérítést? Azért, mert ebben az esetben a költségtérítésként kapott összeg nem számít jövedelemnek, ami azt jelenti, hogy nem kell utána adót sem, és járulékokat sem fizetnie a dolgozónak.
A dolgozónak tehát magának kell eldöntenie, hogy a költségtérítés melyik módját választja, az átalány jellegű, vagy a kiküldési rendelvényes költségtérítést. Amennyiben a kiküldési rendelvény mellett dönt a dolgozó, akkor is oda kell arra figyelni, hogy itt is találkozhatunk a jogszabály által előírt formai követelményekkel. Így többek között szerepelnie kell a rendelvényen a munkavállaló, és a munkáltató adatainak, a gépjármű rendszámának, típusának, a kiküldetés kezdetének, és végének, a kiküldetés céljának, és útvonalának, a kiküldetés elrendelőjének az aláírásának, a lefutott kilométernek, a NAV által elfogadott üzemanyag egységárnak, a napidíj összegének, a költségtérítés összegének, a pénztárbizonylat sorszámának, az utalványozó nevének, és természetesen a dátumoknak, és aláírásoknak.
Kiküldési rendelvény mintákat találhatunk, illetve letölthetünk az internetről is.
Kérjük, mondja el a véleményét!
{fcomment}
Új aktualitások
- Gépjármű illeték: mikor, mennyit kell fizetni? - 28/03/2015 22:18
- Több elektromos gyorstöltő állomásra lenne szükség - 26/03/2015 08:47
- EKÁER szám igénylés - Most már egyszerűbb! - 19/03/2015 22:38
- Útdíjfizetési kompenzáció nagycsaládosoknak - 14/03/2015 22:36
- Mit ér perben az autós kamera? Bizonyító erejű a felvétel? - 11/03/2015 20:31
- Gépjármű törzskönyv elvesztése, pótlása, átírása névváltozás - 25/02/2015 21:22
Régebbi aktualitások
- A taxis tevékenységet szabályozó új rendelet - 19/02/2015 13:52
- Forgalmi engedély elvesztése, pótlása, átírása névváltozás miatt - 09/02/2015 19:44
- Forgalmi engedély tartalma, adatai, betűkódok - 03/02/2015 21:46
- Gépjármű forgalomba helyezés költségei - 30/01/2015 23:24
- Traffipax sebességmérés működése /Az újak már mindent látnak - 11/01/2015 23:25