1 logoEgy elemző szerint a régióból Magyarországra illetve Lengyelországra hatna a legrosszabbul a Grexit. Az ING Bank vezető elemzője, Balatoni András elmondta, abban az esetben ha Görögország nem tartja be a július 20-án esedékes fizetési határidőt az Európai Központi Bank (EKB) felé, akkor bizony az EKB abbahagyja a görög bankok likviditásának finanszírozását, illetve emellett tőkekorlátozások várhatók az országban. Ha nem finanszíroz tovább az EKB, akkor Görögországban nem lesz megfelelő mennyiségű euró arra, hogy az emberek a pénzüket kivegyék a bankból, vagy épp fizetésüket megkapják.

Elmondta azt is, hogy ha kilép az euró övezetből Görögország, azaz bekövetkezik az úgynevezett Grexit, és a drachmát bevezetik, akkor az IMF számításai szerint a GDP 8 százalékára rúgó recesszió lesz az országban, ami a legrosszabb forgatókönyv. Ha vállalja Athén a megszorítások költségeit, akkor is valószínűsíthetően 2 - 3 százalékos hanyatlásba süllyed a gazdaság, ám nem lesz bankpánik és az EKB is folyamatosan biztosítja a fizetőképességet. A szakértő kiemelte, hogy egy olyan gazdaságnak ez is nagy költség, ami alapvetően 2009 óta deflációs spirálban van.

A Grexit hatását, a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság nagyfokú csökkenését a régió piacai közül leginkább Magyarországon illetve Lengyelországban éreznék meg, mivel itt ezekben az országokban a legmagasabb a külföldi befektetők részaránya a kötvénypiacon. Amikor a kilépés hatására elkezdik a forintban illetve zlotyban denominált kötvényeket eladni, akkor a magyar valuta veszíteni fog értékéből, ami pedig rövid időre gyengülő pályára állhat, a 315 forintos euróval szembeni árfolyamot is elérheti akár. Ugyanakkor az elemző szerint hosszú távon a forint elég ellenálló lett az elmúlt időszakban, Magyarország sérülékenysége érdemben csökkent. Jó a növekedés, a fizetési mérleg és a finanszírozási képesség is "elképesztő többleteket mutat".


Kérjük, mondja el véleményét!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás