onkormanyzati segelyek tamogatasokVáltozások történtek az önkormányzati segélyek, támogatások 2015-2016 évi szabályozásában. A kormány újra átszabta a szociális segélyezést. A 2008-as gazdasági válság alaposan átrendezte a magyar lakosság anyagi helyzetét. Tömeges leszakadás indult el, és egyre többen szorultak rá különféle segélyekre, támogatásokra. A segélyek, és támogatások döntő részét, a központi költségvetés, és az önkormányzatok hívták életre, illetve finanszírozták. Ezek nélkül a segélyek nélkül családok tízezrei lehetetlenültek volna el. Természetesen, itt is jelentkezett a kormánynak az a szándéka, hogy gátat vessen, az ezen a területen előforduló nagyszámú visszaélésnek, ezért kezdetét vette az elmúlt években a segélyek, és támogatások átalakítása is. Ennek a folyamatnak a része az önkormányzati segélyek, támogatások 2015-2016. évi átdolgozása is.

Az önkormányzatoknál számos segély, és támogatás igényelhető, ráadásul önkormányzatokként lehetnek eltérések, az igényelhető segélyekben, támogatásokban. A legismertebb, illetve leggyakrabban alkalmazott segélyek, és támogatások a következők:

  • időskorúak járadéka
  • lakásfenntartási támogatás
  • rendszeres szociális segély
  • ápolási díj
  • temetési segély
  • átmeneti segély

A fentiek közül az új módosítás, amely már 2015-re is vonatkozik a következőket érintette. Itt kell megjegyezni, hogy egyes segélyek teljes megszüntetésre kerültek, míg másoknak az elnevezése változott meg. Megszűnő segélyek, támogatások:

  • lakásfenntartási támogatás
  • rendszeres szociális segély
  • méltányossági ápolási díj
  • méltányossági közgyógyellátás

Új támogatásként jelenik meg a rendszeres szociális segély helyett, az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás, illetve a foglalkoztatást helyettesítő támogatás. A módosítások 2015. március 01-től léptek érvénybe. A foglalkoztatást helyettesítő támogatás összege 22.800 Ft., az EGYT mértéke pedig maximum a közfoglalkoztatási bér 90 %-a. Újdonság még, a települési támogatás, amelyet azok a családok igényelhetnek, akik eddig egyedi önkormányzati segélyben részesültek, illetve akik nehéz anyagi körülmények között élnek, továbbá, akik krízishelyzetbe kerülnek. A segély, illetve támogatás folyósítása nem csak készpénzben, hanem természetben is történhet.

Változtak az igénylés feltételei is. Az állam kiszáll, a szociális segélyezésből, és azt teljesen az önkormányzatok hatáskörébe utalja, mondván, hogy az önkormányzatok kötelessége gondoskodni a rászorulókról. Március 01-től a segélyek, támogatások a járástól, illetve az önkormányzatoktól igényelhetők. A járási támogatások finanszírozását továbbra is, a központi költségvetés állja. A járási támogatások közé tartozik, az időskorúak járadéka, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az alanyi közgyógyellátás, az ápolási díj, és az EGYT. Ebből következően az igényléseket a járások bírálják el, és nem az önkormányzatok.

Az önkormányzatoktól, az un. kiadáskompenzáló támogatások igényelhetők, mint például, a települési támogatás, amely a lakásfenntartási támogatást, a adósságkezelési támogatást, a méltányossági ápolási díjat, a méltányossági közgyógyellátást, és a helyi segélyt váltja ki. Fontos, hogy szerezzünk be minél több információt, azzal kapcsolatban, hogy számunkra milyen segélyek, támogatások igényelhetők, illetve azokat honnan, és milyen módon lehet igényelni 2015. március 01-től.

Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!

{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás