nemzeti korhaz magankorhazFriss hír, hogy nemzetiek lesznek a kórházak. Mit is jelent ez pontosan, az még nem egyértelmű, de azt biztos, hogy csak idő kérdése, és a magyar egészségügy összeomlik. Egyrészt a finanszírozhatatlansága miatt, másrészt az elvándorló orvosok, és más egészségügyi dolgozók miatt. Mind anyagilag, mind humánpolitikailag kritikus a helyzet. A kormány lépéskényszerben van, mert nem tehet úgy mint aki nem látja, a helyzet súlyosságát. Az is egyértelmű, hogy itt már kevés a toldozgatás-foldozgatás, azaz teljes átalakításra van szükség. Mit is jelent a címben szereplő „Nemzetiek lesznek a magánkórházak” mondat? Valószínűleg azt a kormányzati szándékot takarja, amely egy nemzeti egészségbiztosító életre hívását célozza meg.

A magyar egészségügy pénzhiánnyal küzd, és folyamatosan halmozzák fel a kórházak az adósságot. Történik ez annak ellenér, hogy már lassan oda jutunk, hogy mindent magának a betegnek kell magával vinnie a kórházba, ha gyógyulni akar. A magyar egészségügy forráshiánya már több százmilliárdra rúg. A kórházak a maguk erejéből, ebből semmilyen gazdálkodás mellett sem tudnak kimászni. A rendelkezésükre álló éves keret, már lassan nem elegendő a kórházak alapfokú működéséhez sem. Nyilvánvaló, hogy az egészségügyi ellátás alapját mindig a járulék befizetések fogják képezni, amely garantálja a befizetők számára az ingyenes egészségügyi szolgáltatások igénybevételét, mint állampolgári jogot. Azonban az ingyenesség ellenére tömegek menekülnek az állami egészségügyi ellátásból, a magán-egészségügyi szolgáltatókhoz, annak ellenére, hogy az fizetős, és a magyar átlagjövedelemhez mérten drága is. Egyes kimutatások szerint a magyar lakosság egyharmada már vett igénybe valamilyen magán-egészségügyi szolgáltatást. Nyilván, ez nem jelenti azt, hogy ekkora tömeg végleg kiszakadt volna az állami ellátásból, hanem inkább az alkalomszerűségen van a hangsúly. Bár arra is rámutat ez a tény, hogy a magyar emberek elégedetlenek az állami ellátás minőségével, és igényük van az emberibb, és professzionálisabb ellátásra.

A nemzeti egészségbiztosító, a tervek szerint lehetővé tenné a világon szétszórt magyar állampolgároknak, hogy önkéntesen csatlakozhassanak hozzá. A kormány szerint minden készen áll, hogy hazánkban egy nemzeti egészségügyi szolgáltatás működjön, ugyanis a magyar egészségügy centralizálása lényegében befejeződött, és talán már csak a háziorvosok, és a magán szakrendelők bevonása van hátra, amelyet könnyen el lehet érni, például azzal, ha az uniótól származó egészségügyi fejlesztésre szolgáló pénzekhez való hozzá jutás feltételéül, az integráció elfogadása fog szolgálni, többek között.  
 
Meglepetésként szolgált, hogy a magyar egészségügy megreformálását célul kitűző, és a kórházszövetség támogatását is bíró, Zombor Gábor programja lesz a befutó, hanem, az inkább gazdasági megoldásokat kínáló, illetve szempontokat figyelembe vevő Sonkodi Balázs terve. Sonkodi jelenleg Lázár János mellett dolgozik, amelyet sokan okként jelölnek meg arra nézve, hogy miért éppen az ő terve kerül várhatóan elfogadásra. Ez magyarán azt jelentené, hogy hiába állnak az egészségügyi szervezetek Zombori mögött, és hiába rendelkezik meglehetős politikai támogatottsággal is, mégis elbukhat a programja.

Egyes híresztelések szerint, az egészségügyért felelős államtitkárság, akár önálló tárcaként is működhet a jövőben, amelynek akár Mikola István is lehet a vezetője, aki hazahívásáig Párizsban képviselte hazánkat, mint OECD nagykövet. Természetesen a másik esetleges várományosa a posztnak Sonkodi Balázs lehet. Zombor nem szeretné, ha Magyarországon az egészségügy fizetőssé válna. Nem úgy a rezidens szövetség. Zombor fontosnak tartja, hogy a kórházak pénzügyi helyzete rendezésére kerüljön, és hogy a jelenleg rendelkezésre álló keret felhasználása, hatékony, és átlátható legyen, ahol nyomon lehet követni. Amennyiben ez megtörténik, akkor lenne lehetőség a kormányhoz folyamodni többlet forrásért. Ehhez azonban kell a hatékony működés, és az átláthatóság. Számítások szerint ma a magyar egészségügyben a rosszul felhasznált pénz mértéke nem kevesebb, mint 80-100 milliárd Ft. Van tehát mit tenni még.   

Mondja el véleményét nekünk:
{fcomment}

  
Ezt már olvasta?Bezárás