internetado bevezeteseA híresztelések szerint elképesztően durva lesz az internetadó, amennyiben elfogadásra kerül a kormány javaslata. Az ország nehéz gazdasági helyzetét jól mutatja, hogy a kormány az elmúlt években folyamatosan vezeti be az újabb és újabb adókat, amely a jelek szerint folytatódni fog a jövőben is. Az internetadó egy olyan területet érint, amely lényegében minden magyar állampolgárt érinteni fog, kivéve azt a kisszámú szerencsést, akinek nincs otthon internetkapcsolata. A népesség elszegényedése, már most is olyan nagyarányú, hogy egy újabb adónem terhe már komoly kockázatokat hordoz. Bár az adó a szolgáltatókat fogja sújtani hivatalosan, de nem lehetünk annyira naivak, hogy elhiggyük, hogy nem a szolgáltatást használókkal fogják az internetszolgáltatók megfizettetni az adót.  Elképesztően durva lesz az internetadó? Nézzük meg.

A legfontosabb jellemzői az új adónemnek, hogy a szolgáltatókat fogja terhelni, az adatforgalom alapján kerül kivetésre, és végül a legfontosabb, azaz az adó mértéke, amely 150 Ft lesz minden gigabájt után. Ahhoz, hogy reálisan lássuk azt, hogy sok-e ez az összeg vagy nem, ahhoz ismerni kell, egy-egy tevékenység az interneten, mekkora adatforgalmat generál. Elég, ha csak a film letöltésekre gondolunk, amelyek átlagosan a 700 MB és 4 GB között mozognak. Amennyiben 4 GB adatmennyiséget nézzük, tisztán láthatóvá válik, hogy egy ilyen film letöltése 600 Ft plusz költséget fog generálni az adó révén. De gondolhatunk még az online televízió, vagy filmnézésre, illetve egyéb online médiaszolgáltatásra is. Mindenki előtt nyilvánvaló, hogy az internetadó nagyon komoly tarifaemelkedést fog okozni, hiszen a szolgáltatók nem tudják lenyelni a plusz terhet, amely várhatóan önmagában magasabb lesz, mint amennyit a felhasználók havi szinten fizetnek a szolgáltatók felé.



Az internetadó
az eddig megismert kondíciói alapján hátrányosan fogja érinteni az egyre nagyobb méreteket elérő online szolgáltatásokat. Ez pedig pontosan ellenkező előjelű mozgást fog előidézni, mint amely elvárható lenne. Most, amikor minden vállalkozás, cég, üzlet igyekszik megjelenni az online piacon,- amely gyorsabbá, olcsóbbá teszi a különböző üzletek lebonyolítását, illetve az adás-vételt- a lehető legrosszabbkor kerül szóba az internetadó. Sőt gondoljunk arra is, hogy a közigazgatásban is egyre nagyobb szerepe van az e-ügyintézésnek, amelyet a kormány is nagyon támogat. Más lenne a helyzet, ha az adó alapját nem az adatforgalom után számolnák, hanem más szempontok alapján, amelyeknél nem áll fenn az adatforgalom visszaesésének veszélye. Ne gondoljuk, hogy csak az értékesítés, üzleti élet, illetve a közigazgatás területén okozna gondokat az internetadó. Egyre jobban nő az un. személyes adathasználat mértéke is. A magánszemélyek adatforgalma is növekszik, hiszen egyre több fénykép, video kerül fel a netre, illetve kerül megosztásra, és akkor még nem említettük a játékokat, a frissítéseket, illetve a számtalan multimédiás lehetőséget.

Az ígéretek szerint változatlan marad a telefonadó, ami magánszemélyek esetében maximum havi 700 Ft lehet, míg cégek esetében 5.000 Ft. Most nézzük is meg, hogy mekkora éves adatforgalomról van is itt szó valójában. A NIX adatai alapján nem kevesebb az éves adatforgalom, mint 630 millió GB, amely szám, még nem tartalmazza a teljes magyar adatforgalmat. Amennyiben csak ezt a számot vesszük is alapul, akkor az internetadó összege nem kevesebb, mint 95 milliárd Ft lesz. Természetesen a Nemzetgazdasági Minisztériumban, ennél jóval kisebb adatforgalommal számoltak. Ugyanis saját számításaik szerint az éves magyar adatforgalom nem több mint 133 millió GB, amely máris „csak” 20 milliárd körüli adót jelent az érintetteknek.

Hogy melyik adat áll közelebb a valósághoz? Elég, ha azt nézzük, hogy csak a mobilinternet önmagában éves szinten 36 millió GB adatforgalmat bonyolítunk, illetve, hogy több mint 2 millió internet-előfizetés van jelenleg hazánkban. Ebből kiindulva nagyobb annak a valószínűsége, hogy az igazság közelebb van a 630 Millió GB adatforgalomhoz, azaz a szolgáltatókra, az NGM-nél számítottnál sokkal nagyobb adóteher fog jutni. A legnagyobb teher természetesen a nagyobb internetszolgáltatókat fogja sújtani, mint a Magyar Telecomot, a Digit, illetve az UPC-t. 

Ugyanakkor szintén ellene megy annak a folyamatnak is az internetadó, a jelenlegi formájában, amely arra irányul, hogy az országban mindenhol elérhető legyen a szélessávú internet. a magyar kormány nem kevesebbet vállalt az unió felé, hogy 2020-ig minden magyar háztartásban lesz internet. A valóság azonban nem biztos, hogy arra mutat, hogy ez meg is valósítható. Főként, ha az internetadó drágító hatását is figyelembe vesszük. Ugyanis jelenlegi feltételek, illetve tarifák mellett sem képesek sokan megfizetni a netes szolgáltatást. Elég, ha arra gondolunk, hogy közel 4 millió embernek a napi rendszeres étkezés megoldása is komoly gondot jelent. Másik dolog, amely a tervek ellen szól, hogy nagyon sok embernek, nincs is igénye a netre, azaz ha megtehetné, akkor sem fogja beköttetni. Itt gondolhatunk elsősorban a nagyszámú egyedül élő idős emberre, akik már megtanulni is csak nagyon nehezen tudnák a net használatát. A kivitelezési költségek is nagyon magasak, melyek azonban valószínűleg időre előteremthetők. Ezt bizonyítja Lázár János utalása, a Deutsche Telekommal való közös együttműködés lehetőségére, ami meglepő kissé, hogy már meg is van a stratégiai partner, pályázat kiírás nélkül.

Természetesen az internetadó elfogadásáig még várhatók változtatások a kondíciókat illetően. Több módosító javaslat is asztalon van. Az azonban biztos, hogy hamarosan elkészül a végleges javaslat, és a törvény elfogadásra fog kerülni. 

Mondja el véleményét nekünk:
{fcomment}

  
Ezt már olvasta?Bezárás