Aktualitasok hirportalA magyar vállalkozások ismét leginkább a halasztott fizetést alkalmazzák a közép – kelet – európai régióban. Emellett csökkentek a hazai cégek által megszabott fizetési határidők illetve a határidőkre kifizetett számlák hazai aránya régiós csúcsot dönt. Ezt állapította meg Atradius Fizetési Szokások Barométerének legfrissebb közép – kelet - európai kiadása. A pozitív trendek megtartása mellett az Atradius szerint 2015 második felében a halasztott fizetésből adódó magas kitettség illetve működési kockázat csökkentése kulcsfeladat.

Magyarország egyedül maradt - A teljes hazai vállalatközi kereskedelem 2015 első negyedévében 72%-a halasztott fizetésen alapult, ami jelentősen meghaladja a kelet – európai illetve a nyugat – európai átlagot is.Ez pedig trendfordulót jelent, mivel a tavalyi 49,2%-os átlag után a 2015-üs érték visszatérni látszik a két évvel ezelőttihez képest. Készítettek egy összefoglaló kutatást, melyből kiderült, hogy a közép – kelet – európai régió országai közül csak is Magyarországon növekedtek az arányszámok, a többieknél csökkentek illetve Szlovákiában stagnált.

Nagyszerű jelek - A vállalkozások részéről némi óvatosság is megfigyelhető, mivel a magyar cégek által meghatározott fizetési határidők csökkentek: a magyarországi hazai céges vevőinek válaszaiból kiderül, hogy a kiállítás dátumától átlagosan 24 napjuk van a számla kiegyenlítésére. Ez a határidő ugyanis átlagosan hét napos csökkenést jelez összességében a két évvel ezelőtti adatokhoz képest. Jelenleg hat nappal rövidebb a kelet - európai, és tízzel a nyugat - európai átlagnál. Ám a magyar vállalkozások külföldi vevőinek hosszabb idő, átlagosan 27 nap áll a számlák kiegyenlítésére. Ez a szám pedig négy nappal rövidebb, mint a kelet – európai, és öt nappal rövidebb, mint a nyugat – európai átlag. A magyar cégek által adott fizetési határidők teljesen megegyeznek a lengyel cégek által megszabott határidőkkel.

Kevés a késés - A magyar vállalkozók hitelezési gyakorlatával még nem élnek vissza jelentős mértékben üzleti partnereik, mivel a határidőre ki nem fizetett számlák aránya 2013 és 2014 után megint Magyarországon a legalacsonyabb a régióban: belföldi partnerek esetében 27,3%, külföldiek esetében pedig 19,4%. Mind a két érték a legalacsonyabb a felmérésben részt vevő közép - európai országok között. A hazai vevők átlagosan 10 nappal a fizetési határidő után rendezik számlájukat. A magyar beszállítók átlagosan 34 nappal a számla kiállítása után kapják meg a pénzüket. A kelet – európai átlag 50 nap körüli, a nyugat – európai pedig 56 nap. A válaszadók a lejárt külföldi számlák ellenértékét is körülbelül ugyanennyi idő elteltével kapják meg.

Behajthatatlan követelések - Fontos megjegyezni azt is, hogy a magyar cégek kintlévőségeik összértékének átlagosan 1%-át írták le behajthatatlan követelésként. Az átlag Kelet - Európában 1,1%, Nyugat - Európában pedig 1,2%. A magyar adatok nem változtak tavaly óta. A magyar válaszadók szerint a hazai behajthatatlan kintlévőségek legtöbbször az építőiparból, gépiparból származnak, különösen a gépipar termelt sok, a határokon átnyúló külkereskedelem miatt behajthatatlan kintlévőséget.

Kérjük, mondja el véleményét, mert hozzászólása másnak nagy segítségére lehet!
{fcomment}

 

  
Ezt már olvasta?Bezárás